Ana Sayfa   |   Sık Kullanılanlara Ekle   |   Faydalı Linkler
Can Erzincan Gazetesi  

      

Son Dakika  Bugün  Künye  |  Editörler

Güncel

Eğitim

Sağlık

Yaşam

Ekonomi

Politika

Dünyadan

Kültür Sanat

Spor

Otomobil

Emlak

Merkez

Çayırlı

Ilıç

Kemah

Kemaliye

Oltukbeli

Refahiye

Tercan

Üzümlü

Video

Arşiv

FOTO GALERİ

Faydalı Linkler

En Çok Okunanlar

En Çok Yorum Alanlar

  KONAKLAMA

   Erzincan Hava Durumu

Can Erzincan Gazetesi Hava Durumu

Anasayfaya Dön

KURBAN NEDİR?

KURBAN NEDİR?

KURBAN NEDİR?
Baki GÜNGÖR KIRKLAR CEMEVİ
3/12/2009

KURBAN NEDİR?

 

 

Zahiri ve Batini anlamda Kurbanın anlamı;

 

Kurban: Allah’ın rızasını, onun yakınlığını, sevgisini, hoşnutluğunu kazanmak için kendisine has bazı şartları ve merasimi yerine getirerek kesilen hayvana Kurban denir.

 

Kurban kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş olup KURB sözcüğünden gelmektedir. Türkçedeki anlamı yakınlıktır. Yakın olmaktır. Burdaki yakınlık Hakk’ın yakınlığıdır. İlahi’ye manevi olarak yakınlaşmaktır. Çünkü ona yakın olan onun güzelliklerine Muvaffak olacak, Ona yakın olan Emin de olacaktır. Ona yakın olan her türlü kötülükten uzak olacaktır. Yakın olan onun Cennetine girecektir. Yakın olan onun didarını görecektir.

 

Kurbanın diğer bir manası da Allah yolunda malını feda etme Hakk’ın Sevgisi uğruna her şeyden vazgeçme anlamını da taşır.

 

Kurbanı kesmekteki amacımız öncelikle Hakk’ın Sevgisini, rızalığını kazanmak, gazabından emin olmak, Ahiret’te onun Şefaatine nail olmak için keseriz.

 

Peki, Hakk’a yakın olmak ve ona karşı olan görevlerimizi yerine getirmekten amaç ne olmalı?

 

İnsana ve insanlığa karşı görevlerimizi yerine getirmektir. Maddi durumları iyi olmayan, ihtiyaç sahiplerine yeteri besin alamayan fakir, yoksul, yetim, öksüz, dul insanlara şefkatin yardım elini uzatmaktır.

 

Bu şekilde kâinatın o ulu sahibinin rızasını kestiğimiz kurbanla kazanmış, çevremize de insanlığa da hizmet etmiş oluruz.

 

Kur-anı Azmu Şanın HAC SURESİ 37.AYETTE;

 

Onların etleri de, kanları da Allah’a asla ulaşmaz. Fakat sizin takvanız ona ulaşır.

 

HAC SURESİ 34.AYETİ;

 

Biz her ümmet için bir kurbanlık hayvan kesme zamanı, kurbanlık kesme yeri, kurbanlık hayvan kesme tarzı belirlemişizdir ki kendilerine rızk olarak verdiği kurbanlık hayvanların üstüne Allah’ın ismini ansınlar.

                                                                                                      

KURBAN NİÇİN KESİLİR?

 

— Hem dünya, hemde ukba görevlerimiz için kurban keseriz.

— Kaza ve belalardan emin olmak için kurban keseriz.

— Allah tan yardım dilemek için kurban keseriz.

— Dileklerimizin kabulü için kurban keseriz.

— Zor durumlarda kaldığımız zaman Rabb’ımıza yönelerek ondan yardım isteriz. İstediğimiz bu yardıma karşılık şükrümüzü kurbanla bildiririz.

 

— Allah’ın bize lütfettiği bazı mutluluklar karşısında ona şükrümüzü göstermek için kurban keseriz.

— Yaptığımız hatalardan dolayı af dilemek için kurban keseriz.

— Sosyal bir yardım için kurban keseriz.

 

Buraya kadar anlattıklarımız zahiri anlamda yerine getirilen kurbanın açılımlarıydı. Şimdi ise güzel canlar Batıni kurban. Asıl kurbanı Hakk’ın Hakikatine nail olmak için sunulan kurbandan kelam edeceğiz.

 

Kurban kesen insan kurbanla birlikte kendisinde bulunan bütün kötü duygu ve düşünceleri de kesip atmasıdır.

 

Kişi kendisindeki kötü alışkanlıklardan ve kötü niyetlerden vazgeçip Hakk’ın güzellikleriyle yani Allah’ın ahlakıyla ahlaklanıp, ilim, irfan, marifet ve kemalet değerleriyle donanmasıdır.

 

Güzel canlar Hakk’ın aslında istediği kurban insanın kendisidir. Biz kendimizi Allah’a kurban olarak sunmalıyız. Temiz bir ruhla gitmeliyiz.

 

Kişi dünyanın arzu isteklerine yenilmemeli, kişi dünyanın esiri olmamalı, nefsin kölesi olmamalı. Nefsi kendisine köle etmelidir.

 

Kinden, kibirden, buğuzdan, hasetten, adavetten, kıskançlıktan, cimrilikten, bütün kötü duygu ve düşünceden arınmalıdır.

 

İşte İslam’ın temel ahlak yapısı olan sevgi, hoşgörü, muhabbet, şefkat, erdemli, ahlaklı insan anlayışı budur.

 

İnsan arınmalı, paklanmalı kendini Hakka öyle sunmalıdır.

 

İslam dinimize göre maddi durumu yerinde olan her Müslüman kurban kesmelidir.

 

Maddi durumu iyi olan kadın, erkek ve buluğa ermiş aklı başında her Müslüman kurban sunmalıdır.

 

Maddi durumu iyi sözünden maksat kurban sunan kişi geçindirmekle yükümlü bulunduğu kişilerin normal şartlar altında bir yıllık yiyecek, giyecek ve diğer giderlerini karşıladıktan sonra geride kalan parayla kurban alabiliyorsa o kişinin durumu müsaittir.

 

 

Bayramın ve bayramda neler yapmamız gerekenleri anlattıktan sonra şimdi Kurbanın anlamını, manasını açıklayalım.

 

KURBAN NEDİR: Allah’ın rızasını, yakınlığını kazanmak anlamına gelir. Yakın olmak, Allah’a yakın olmak amel ile takva iledir.

 

HAC SURESİ 37.AYETTE;

 

Sizin kestiğiniz kurbanların eti de kanı da Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan sadece takvalarınızdır.

 

 

Kurban zahiri ve batını olmak üzere ikiye ayrılır.

 

1-) Zahiri Kurban: Allah’ın rızasını, yakınlığını kazanmak için kendine has bazı şartları ve merasimi yerine getirerek kesilen hayvandır.

 

Kurban kelimesi Arapçadan dilimize geçmiştir. KURB sözcüğünden gelmektedir. Türkçe karşılığı yakınlıktır.

 

Kesilen hayvanın eti, derisi, yoksul, fakir, ihtiyaç sahiplerine verildiğinde Allah’ın hoşnutluğunu kazanılmış olunur. Hoşnutluğunu kazandığımız zaman yüce yaradan bize yakın olur.

 

Hakk yolunda malını feda etme, sevgisini kazanmak için, Hakk yolunda varlıktan vazgeçme anlamına gelir.

 

Kurban yüce yaratanın sevgisini kazanmak her türlü beladan, afattan ona sığınmak, ahrette güzelliklerle buluşmak için keseriz.

 

Maddi durumu iyi olmayanlara, yeteri kadar besin alamayanlara, yakınımıza, fakir komşularımıza yardım etmek amacıyla kurban kesilir.

 

Eğer kurban kesilip yalnızca evde kavurma yapılıyorsa, kendimiz yiyorsak o kurban, kurban olmaz.

 

Kurban sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın adıdır.

 

 

2-) Batını Kurban: Kişinin kendi nefsini kurban etmesidir. Kişi ne zaman bedensel kötü duygu ve düşünce davranışlardan arınırsa, nefsin arzu isteklerini kesip atarsa en büyük kurbanı yapmış olur.

 

İşte toplum o kişinin elinden, belinden gelecek kötülüklerden uzak olur.

           

Güzel ahlak;

 

Nefsanî duyguları kurban edenler Hakk’ın gerçek sevgili kulları haline gelir.

Bu haber toplam 7177 defa okunmuştur

 
Ana Kategori
ali göktaş
içimizde herzaman ehlibeyt sevgisi ve ehlibeyt ahlakı olsun aynı şekilde çocuklarımızıda böyle yetiştirelim hz muhammed (s.a.v) ve hz ali efendimize canlar feda olsun

Tarihi: 6/7/2015  


esipa
Anlatilan kirklar ne bir masal ne en bir hikaye oylle olsa aleviler yoldan cikmis olur buda varlik nedeni yok demektir.kirklar neden kirk gorevleri nelerdir isimler nedir. Masonlarda bunun yuzerin Alinmis konular var.bir kitapta su geciyor Adam kapiya caliyorsoru sen kimsin.ben benim cevap dogru degil . Sahiz yeniden kapiya geliyor soru sen kimsin. cevap ben birim bir olmaya geldim kapi acilyor ve hos geldin bir biz olmaya

Tarihi: 9/12/2014  


tuncay dursun
SON GÜNLERİN ‘’’MODA CÜMLESİ SENİNLE GURUR DUYUYORUZ BÜYÜK BAŞKANREİS……’’’’’KİM KİMİNLE NİÇİN GURUR DUYAR.GURUR DUYULAN KİŞİ BUNU HAK EDECEK NE YAPMIŞTIR.NE YAZIK Kİ ÜLKEMİZDE BU ÇOK ÖNEMLİ OLAN SÖZCÜK YANLIŞ OLAYLARDA YANLIŞ VE HAİN KİŞİLERE KESİMLERE SÖYLENİR OLDU.BENCE GURUR DUYULANLAN KESİM ALINTERİ İLE RISKINI HELAL YOLLA KAZANAN KİŞİLERE BU GÜN ALLAH İÇİN NE YAPTIM DİYEN VE ÇALIŞANLARA(-)35c NÖBET TUTAN MEHMETÇİKLERİMİZECANINI HİÇE SAYIP BÖLGEDE GÖREV YAPAN DOKTORLARA………. SÖYLENMELİDİR.İÇİNDE YOLCU BULUNAN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA YANICIPATLAYICI MADDE KOYANLARA VE ONLARA DESTEK VERENLERLE GURUR DUYMAK AHMAKLIKTIR.YOL KESİP İNSANLARI DAGA KAÇIRANLARDA GURUR DUYMAK ZAVALLILIKTIR.BÖLGENİN HUZURU İÇİN ÇALIŞAN HER KESİMDEN MEMURA HAİNLİK YAPMAK EMANETE İHANETTİR.TÜM BU KÖTÜLÜKLERİ YILLARDIR HALKIMIZA YAŞATANLAR İSE HAK ETTİKLERİ CAZAYI YÜCE TÜRK ADALETİNDEN GÜN GELİR ALACAKLARDIR.

Tarihi: 19/5/2012  


ahmet yasin dursun
başta güneydogu anadolu bölgesi olmak üzere terörden etkilenenzarar gören illerimizin adlarının terörle patlayıcı maddeuyuşturucu madde ile birlikte anılmasına sebeb olanlarbölge halkına etnik milliyetçilik adı altında çok zarar vediler.kendisi gibi olmayan düşünmeyen kesimlere yapmadıkları çirkinlikler kalmamıştır.

Tarihi: 15/5/2012  


ahmet yasin dursun
TÜRKİYEDE ÖZELLİKLE GÜNÜMÜZDE ÇOK CİDDİ KONULAR VE OLAYLAR O KADAR ÇOK İLGİSİZ BİLGİSİZ KİŞİLER TARAFINDAN SAVUNULUR KONUŞULUR OLDUKİ AMAN ALLAHIM SEVİYE YERLERDE. BU KONUDA YAZILI VE GÖRSEL BASINIMIZA (seçici olmak taraf olma ile karıştırmamak gerekir)) BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR. ÜLKE GÜNDEMİNİ İLGİLENDİREN BU ÖNEMLİ HUSUSLAR İLGİSİZ VE BİLGİSİZ KİŞİLERCE KONŞULDUGU VEYA TARTIŞILDIĞI SÜRECE BİR ARPA BOYU YOL ALAMAYACAĞIMIZIDA BİLİYORUZ. PEKİ NE YAPMALIYIZ. YÜZÜNDE AGZI AĞZINDA DİLİ OLAN HERKESİ ŞOV AMAÇLI KONUŞTURMAMALIYIZ.İŞİ UZMANLARINA ve tarihi yaşıyanlara BIRAKMALIYIZ

Tarihi: 9/5/2012  


Leyla Aslogan
Tüm yazilarinizi takip ediyor cok yararlaniyoruz yüreginize saglik. Aktardiginiz bilgiler cok degerli ve övgüye deger. Iyiki varsiniz. Saygilar.

Tarihi: 14/2/2012  


Seher Turan
Benim anlamak istedigim Neden ve Nereden cikti bu dedeler ya alevi kurd turk cokmu onemli ya artik gecin Bunlari bilim devrindeyiz Inanc guzel ama birilerin arcigiyla degil KUL ile Allah arasindadir Nedemis Unlu ozan Ruhi Su ( benim kabem insir gulende guldurende insanoglu insir )

Tarihi: 26/1/2012  


niyazi taşcı
zayıf ve zorlama delillerle genç nesli saptırıyorsunuz.kuan işinize gelene deyilbütününe bakmalısınız.islamın olmazsa olmaz ümdelerinede yer vermeniz gerekir.ehli sünnetide doğru tanımanız ve tanıtmanız lazım.sırf bu iftiranız bile sizi cehenneme sürükliyebilir.ehli sünnet mensuplarını sapık ve yezitci sayanları şiddetle kınıyorum.esselamu ala men ittebeal hüda.

Tarihi: 8/12/2011  


BİRSEN KARABABA
DEĞERLİ BAKİ DEDE BİR DEDE KIZI OLARAK BİLGİLİ OLMANIZ VE HER KRİTİZEYİ KURAN VE TARİH BİLGİLERİNİZ İLE ÇÖZMENİZ GURUR VERİYOR BİZLERE. YÜCE ALLAHTAN ŞUNU İSTERİM: İNŞALLAH ÜLKEMİZDEKİ ÇALINAN ALEVİLİĞİMİZ TEKRAR GERİ GELİR VE SİZ DE ÜLKE ÇAPINDA İSLAMİYETİN VARLIĞI VE GELİŞMESİ İÇİN EN BAŞTA OLAN SEÇKİN BİR KİŞİ OLARAK SORUMLULUK ALIRSINIZ. ALLAH AYAĞINIZA TAŞ DEĞDİRMESİN.

Tarihi: 12/10/2011  


ABDURRAHMAN KEZİK
Ben İslamı bir deniz mezhep leri ise birer nehir olarak görürüm Bizler Kuranı kerimi bir rehber olarak gördükçe hiç bir zaman inancımızda eksiklik his etmeyiz. Değerli dedemize verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Tarihi: 12/9/2011  


ismail ugurlu
ben erzincanliyim.ugurluogullarindanim.sizi tebrik ederim.alevi inancini getirip kuran ayetleri ile yorumladigin icin.lutfen siz ve sizin gibiler birakin aleviligin yakasini gecmiste oldugu gibi kendi mecrasinda akip gitsin.alevi inanci kendi basina inanis seklidir.gecmiste oldugu gibi.

Tarihi: 6/7/2011  


ERGENEKON
sunni denilen yahudi ve hiristiyan daha adi ALLAH tanimaz sapiklar; muaviye yezid bekir ömer osman pesinden gitmeyi artik birakin.

Tarihi: 27/5/2011  


arzu gök
degerli Baki dede agziniza ve yüreginize saglik size bir sorum olucak 3ller 5ler 7 ler 12 ler ondan sonrasi nedir bilmke isterim duymustum 12 den sonra devam ediyor 40 lara kadar aciklarsaniz cok sevinirim. ellerinizden öperim

Tarihi: 15/4/2011  


Bayram DOĞAN
Sevgili Dedem Öğrenmek ve anlamak adına KURAN almak istiyorum Sizin bana önerebileceğiniz bir KURAN Tefsiri varmıdır Bu konuda yardımınızı istiyorum. Saygılarımı sunarım.

Tarihi: 25/2/2011  


kartal
bizi bu konuda iyi bir şekilde bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Tarihi: 29/1/2011  


alevilik
güzel bir kaynakça ve yazı olmuş ellerinize sağlık!

Tarihi: 26/12/2010  


asım gezgin
sayın yazara yazsından dolayı çok teşekkür ederim.Toplumlar birbirini iyi tanımalı.Alevi kardeşlerimden ricam H.B.VELİ hz.lerinin makalatını orjinal halinden okumaları.4 kapı kırk makamı herkes iyi bilmeli.

Tarihi: 20/12/2010  


başak bayrak
bizler dedlerimiz sayesinde inancımızıı bu zaman kadar taşıyabildik osmanlı döneminde sıgınırken dag köylerine onlar bize unutturmadı nesildeen nesile aktarılmasında dedelerizin rolü büyüktür

Tarihi: 13/11/2010  


başak bayrak
bende aleviyim bu bilgiler bbizleri yargıılayanlara taç olsun tarih boyunca en fazzla bizler katiamlarla yaşatılmaya çalışıldık ne mutlu bizeki yolumuzzdan asla dönmedik ve dönmeyecegiz

Tarihi: 13/11/2010  


emrah
4 kapı kırk makamı aşmaya çalışalım hu dost

Tarihi: 31/10/2010  


safak boyraz
baki hocam yaziniz her zamanki gibi muazzam yuregunize saglik birde gunumuze gore secmis oldugunuz ayet ve sonradan izahatiniz muhtesem allah sizlerin eksikligini vermesin kalbi muhabetle selamlar yazilarinizin devamini dilerim sagilarimla

Tarihi: 12/10/2010  


 
REKLAM

 

 YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI

• MÜSAHİPLİK.
• ALEVİ İNANÇINDA TASAVVUF.
• HZ. MUHAMMED.
• ALEVİ İNANCINDA KADIN.
• ALEVİ İNANCINDA İNSAN.
• KEHF SURESİ.
• MUSA İLE HIZIR IN BULUŞMASI.
• HIZIR (A.S.) KİMDİR.
• HAKKANİYET -2-.
• YA MUHAMMED TARAFIMIZ BELLİ!...
• HAKKANİYET -1.
• KURBAN NEDİR?.
• İSLAM NEDİR?.
• ÜÇ SÜNNET - YEDİ FARZ.
• ALEVİLİKTE KUTSAL NURLARIN İSİ.
• KUR AN DA EHLİBEYTİN YERİ -2-.
• KUR ANDA EHLİBEYTİN YERİ.
• ALEVİLİKTE EHLİBEYT’İN ÖNEMİ.
• ALEVİLİK İNANÇ SİSTEMİ.
• KIZILBAŞLIK 2.
• KIZILBAŞLIK.

Can Erzincan Haber   |   Son Dakika   |   Künye

Web Sitesi - Site Kur , Site Aç, Site Yap