Ana Sayfa   |   Sık Kullanılanlara Ekle   |   Faydalı Linkler
Can Erzincan Gazetesi  

      

Son Dakika  Bugün  Künye  |  Editörler

Güncel

Eğitim

Sağlık

Yaşam

Ekonomi

Politika

Dünyadan

Kültür Sanat

Spor

Otomobil

Emlak

Merkez

Çayırlı

Ilıç

Kemah

Kemaliye

Oltukbeli

Refahiye

Tercan

Üzümlü

Video

Arşiv

FOTO GALERİ

Faydalı Linkler

En Çok Okunanlar

En Çok Yorum Alanlar

  KONAKLAMA

   Erzincan Hava Durumu

Can Erzincan Gazetesi Hava Durumu

Anasayfaya Dön

UNİVERSİADE ERZURUM 2011

UNİVERSİADE ERZURUM 2011

UNİVERSİADE ERZURUM 2011
Prf.Dr. Hüseyin ŞENOCAK
4/3/2011

UNİVERSİADE ERZURUM 2011

Erzurum da 27 Şubat 6 ocak 2011 tarihleri arasında yapılan Üniversitelerarası kış oyunları ülkemizin bugüne kadar yaptığı en büyük uluslararası spor organizasyonu idi . Oyunlar dolayısı ile Erzurumun ve ülkemizin adı uluslararası kayak arenasında unutulmazlar arasına girmiştir.

Oyunların yapıldığı tarihlerde Erzurumda bulunmak ve tarihi anları yaşamaktan çok mutlu oldum. Yapılan tesisleri görünce ülkem adına gurur duydum.

Öncelikle bu oyunların Erzuruma alınmasını sağlayan ve yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve oyunlar öncesi, sırası ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili kişisel gözlemlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her yıl 30 bin ton kömürün yardım olarak dağıtıldığı, ve elektrik parası ödememe oranı % 35 ler civarında olan bu şehirde kış sporları adına 700 milyon TL civarında para harcanması devlet adına hem büyük bir fedakarlık hemde büyük bir riskti. Umarım bu yatırımlar ülkemizde kayak sporunun ve turizminin gelişmesine katkıda bulunduğu kadar yardım amaçlı dağıtılan kömürün dolayısıyla hava kirliliğinin ve kaçak kullanılan elektriğin azalmasında katkıda bulunur.

Adı Üniversitelerarası kış oyunları olmasına rağmen Üniversitenin önemli bir kısmı 2 ay süreyle tatil edildi. Öğrenciler memleketlerine gittiği için bu oyunları seyretmekten mahrum bırakıldı. Ayrıca Öğrencilere hitap eden tüm esnaf bu durumdan önemli ölçüde etkilendi. “Bir lokantacı dostumun ifadesiyle “beş bin kişi gelecek diye kırk bin kişi tatile gönderildi”.

Ellibeş ülkeden 3 800 sporcu ile bugüne kadar en yüksek katılımın olduğu bu organizasyon 80 ülkenin televizyonlarından yayınlanacak olmasına rağmen oyunlar öncesi uluslararası areneda iyi tanıtılamadı. Çünkü Erzurum 2011 in ana sponsorları Türk Telekom ,Spor Toto, Ziraat Bankası, Avea ve THY gibi yarı resmi veya resmi kurumlardı. Küçücük bir Coca Cola yazısı dışında uluslararası bir marka görülmedi.

Açılış ve kapanış töreni sırasında güvenlik adına alınan tedbirler sonucu insanlar kış günü uzun mesafe yürümek zorunda bırakıldı. Özellikle açılış için gelenlerin stada girerken karşılaştığı zorluklar bu organizasyona hiç yakışmadı. Yetkililerin kapanış törenlerinde bu sorunu gidermeleri memnuniyetle karşılandı.

Açılış ve kapanış törenleri muhteşem oldu. Ancak bu törenleri muhteşem yapan şey Anadolu ateşinin ülkemizin muhtelif yörelerine ait halk oyunlarından derleyerek yaptığı özgün olmayan ve birbirinin kopyası olan (açılış ve kapanışta) gösteriler değil, bugüne kadar görmediğim mükemmellikte ışık ve TV çekim teknikleri oldu. Açılışta gelen sanatçı 2, kapanışta gelen sanatçı ise 4 şarkı söyleyebildi. ( herhalde bu kadar kısa süre kalacaklarını bilselerdi gelmezlerdi.) Sanatçıların halkla bütünleşmesine fırsat verilmeden abartılı şekilde yapılan havai fişek gösterisi ile gelenler evlerine gönderildi.

Açılış ve kapanış törenlerinde İstiklal marşımızı çalmak üzere gelen Askeri Bandoya halkımız çok büyük sevgi gösterisinde bulundu ve ayakta alkışladı.

Oyunların alınmasında ve yapılmasında Büyükşehir Belediyesi ve üniversitenin önemli katkıları ve sorumlulukları olmasına rağmen oyunlar sırasında hem Büyüksehir belediye başkanı hemde Atatürk üniversitesi rektörüne hak ettikleri önem verilmedi.. 2 yıl önce olimpiyat bayrağını Harbin (Çin) de teslim alan Belediye başkanı ve Rektörün bilbordlardaki resimleri hala hafızalarımızda iken teamüller dışına çıkılarak bayrağı spordan sorumlu devlet bakanının Maribor (Slovenya)belediye başkanına teslim etmesi hiç hoş olmadı.

Katılan ülkeler arasında ilk üçe girecek sayıda sporcu ile katılan ülkemiz sadece Ukrayna asıllı bayan sporcunun eşlik ettiği artistik buz patinajında alınan 1 gümüş madalya dışında madalya alamadı . Dört yıl önce Erzurum da yapılması kararlaştırılan bu oyunlara sporcu hazırlama konusunda kayak federasyonu sınıfta kaldı.

Erzurum Halkı; kadını erkeği, yaşlısı ve genciyle oyunlara inanılmaz derecede ilgi gösterdi. Hemen hemen tüm aktivitelerin biletleri satıldı. Harbin de yapılan oyunların boş salonlarda yapıldığı ve halkın çok az ilgi gösterdiği dikkate alınırsa Erzurum halkının ilgisi ve özverisi takdire değer bir davranış olarak akıllarda kaldı.

TRT oyunları HD olarak yayınladı. Ancak yayınladığı kanal ülkemizde herkesin ulaşması mümkün olmayan bir kanaldı. Ülkemiz açısından bu kadar önemli olan bu organizasyonun herkesin kolay seyredebileceği bir kanalda yayınlanmaması önemli bir eksiklik olarak değerlendirildi.

Kapanış törenleri sırasında belediye başkanına yapılan protesto Erzurum a yakışmadı. Yeri ve zamanı değildi. Oyunlara hazırlık süreci içinde koordinatör ve belediye arasında meydana gelen uyumsuzluğun ve aksaklıkların faturası aslında gerçek evsahibi olan ancak yetkililer tarafından bir türlü organizasyona dahil edilmeyen Büyükşehir belediye başkanına kesildi.

Dünya üniversitelerarası Kış oyunları ile Erzurum çok şey kazandı. Ama hazırlık süreci içinde şehri güzelleştirme adına yapılan , ve benim gibi Erzurum da yaşayan birçok kişiyi rahatsız eden ağaç katliamı ile önemli bir şey kaybetti.

En kısa sürede Kış olimpiyatlarını Erzurum da düzenlemek dileğiyle hoşça kalın

Bu haber toplam 201 defa okunmuştur

 
Ana Kategori
 
REKLAM

 

 YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI

• UNİVERSİADE ERZURUM 2011.
• ÜLKEMİZ “TÜRKİYEMİZ”.
• SAÇ EKTİRENLER AĞAÇ KESMEMELİ.
• NEDİM MURADOĞLU ANISINA.
• NİÇİN YAZDIM ?.
• REKTÖR KİM OLMALI ?.
• ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜ.
• ERZURUM NEREYE GİDİYOR ?.
• SAĞLIKTAKİ AKSAKLIKLAR (2 ).
• SAĞLIKTAKİ AKSAKLIKLAR.
• TAM GÜN YASASI.
• NEREDE KALMIŞTIK?.
• ERZİNCAN DA HASTANE TARTIŞMALA.
• BİZİ KİM YÖNETİYOR !.
• ŞEHİT FARUK ALBAY’IMIZ.
• HANGİ ERZİNCAN?.
• KALBİN ÖNEMİ.
• YENİ YAZıLARı İLE YAKıNDA SİZL.

Can Erzincan Haber   |   Son Dakika   |   Künye

Web Sitesi - Site Kur , Site Aç, Site Yap