Ana Sayfa   |   Sık Kullanılanlara Ekle   |   Faydalı Linkler
Can Erzincan Gazetesi  

      

Son Dakika  Bugün  Künye  |  Editörler

Güncel

Eğitim

Sağlık

Yaşam

Ekonomi

Politika

Dünyadan

Kültür Sanat

Spor

Otomobil

Emlak

Merkez

Çayırlı

Ilıç

Kemah

Kemaliye

Oltukbeli

Refahiye

Tercan

Üzümlü

Video

Arşiv

FOTO GALERİ

Faydalı Linkler

En Çok Okunanlar

En Çok Yorum Alanlar

  KONAKLAMA

   Erzincan Hava Durumu

Can Erzincan Gazetesi Hava Durumu

Anasayfaya Dön

VATANDAŞ NASIL SOYULDU…?

VATANDAŞ NASIL SOYULDU…?

VATANDAŞ NASIL SOYULDU…?
Recep AKTAŞ - ÖĞRETMEN-
25/9/2011

VATANDAŞ NASIL SOYULDU…?

 

Kıymetli okuyucularımız bu yazımda çoğumuzun yaşadığı bir haksızlığı sizlerle paylaşıp ilgililerin dikkatine sunmak istiyorum. Öyle bir haksızlık ki vatandaş adeta göz göre göre soyuluyor. Bu soyguna dur diyen de yok. Konu dar gelirli vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı nedeniyle zamanında ödeyemediği elektrik borçları ile ilgili. Bildiğiniz gibi borçların yeniden yapılandırılması yasası kapsamında elektrik borçları da yeniden yapılandırıldı.Yapılandırılma sırasında borçlu vatandaş diğer kamu kurumlarındaki gibi gidip borçlarını yapılandırmak için elektrik idareleri önünde kuyruklara girdi hemde birkaç kez.Elektrik kurumunun beceriksizliği yüzünden bu usulsüz ve gereksiz kuyruklar vatandaşı canından bezdirmişti.Vatandaş borçunu zamanında ödemediğinin cezası olarak bunu sineye çekti.Fakat daha kötüsü çile kuyruğu sonunda faturası dışındaki miktarları görünce 3 bin volt elektriğe çarpılmış gibi oldu.150TL, 250TL, 400TL gibi borçlarını taksitlendirmeyi düşünürken ellerine bir bilgisayar çıktısı verilip bankaya yatırmaları istendi.Çıktılarda “Mevcut borçunuzun taksitlendirile bilmesi için ödenmesi gereken tutar”yazıyor.Bu tutar, en az 200TL ve üzeri avukatlık parası. Vatandaş icraya düşdüğünden haberi bile yok.Vatandaş çılgına dönüyor “Benim borçumun hepsi bu kadar bile değil, bu ne iş” diye, isyan etti ise de boşuna. Yapılacak bir şey yok. Bu trenide kaçırırsa daha kötü olacak.Kuyrukta bir başkası ile karşılaşıyor.Bu vatandaş daha kötü isyanda.Çünkü onun ödeyeceği miktar 2 katı yani 400 TL küsür.Bu vatandaşımız ise aynı tesisattan aynı borca iki kere icra yemiş.Kısaca borç yani fatura tutarları avukatlara ödeyecekleri miktarlardan az.Fatura tutarlarından fazla olarak önce avukatların parasını ödeyeceksiniz sonrada gerçek borçunuzun üzerine ödeme süresine göre fark eklenerek geri kalanı taksitle ödeyeceksiniz.

Vatandaş elektrik faturasını taksitle ödeyeceğini düşündüğü kuyruk çilesinin ne yazık ki avukatlara peşin para ödeme kuyruğu olduğunu bilmiyordu.Böylece isyanda etse küfürde etse haramda etse bu miktarları ödemek zorunda bırakıldı.Derdini anlatacak birisini,kendine çok yakın sandığı devleti arkasında bulamadı.Çünkü her şey nizami gözüküyordu. Vatandaş borçunu zamanında ödememiş kurumda kendisini icraya vermiş, "mecburen masraflarını alacak" diye bakılıyordu.Vatandaşın avukatlara ödeyecek kadar parası olsaydı zaten borçunu öderdi.Vatandaşın göz göre göre soyulduğunu düşünende ilgilenende yoktu.

Evet vatandaş soyuldu hem de bir kaç kez.

Nasıl mı? Anlatayım size,

Hükümetin “Torpa Yasası” adı altında bir yasayı çıkaracağı ve bundan elektrik borçlularınında yararlancağı haberleri duyurulur duyurulmaz, elektrik kurumu her ay düzenli olarak abonelerine gönderdiği fatura bilgilerinin alt kısımlardaki “geçmiş dönem borçları” kısmında hiçbir bilgi vermeden ödeme günü geçmiş tüm faturaları hukuk servisi bölümü altında anlaşmalı avukatlara göndererek icra takibi başlattı. Avukatlar; oturdukları yerde (İcra dairesinde hazır formlar doldurup tebligat göndermenin hariçinde, çoğuna tebligatta gitmemiş, tirilyonlaraca  para hesaplarına nakit olarak yatırılmak suretiyle), gariban vatandaşın paraları devletin ilgisizliği sayesinde köşeyi döndüler.Sayılı zenginler arasına girdiler.

Şimdi soruyorum sizlere bir kurum ki müşterilerine (Çünkü her abone aynı zamanda o kurumun bir müşterisi) her ay gönderdiği faturalarının altına (önceden olduğu gibi) “şu miktarda borcunuz bulunmaktadır ödemediğiniz taktirde hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır” diye uyarıda bulunması gerekmiyor mu? Olaki bir iki fatura ödemesini unuttunuz ve ya faturanız elinize geçmedi.Yandınız.Hemen icradasınız.

İcra takibinde borçlunun eline tebligatın geçme zorunluluğu yok mu? Borçlunun bu borcu inceleyip süresi içinde ya ödeme ya da itiraz hakkı yok mu?

–        Var.

–        Peki, borçlu eline geçmeyen bir tebligata nasıl itiraz edecek?

Diğer bir konu aynı tesisata birden fazla icra nasıl uygulanır? Birden fazla borç olsa bile bu borç daha önce icraya verilmişse aynı dosya ile birleştirilemez mi? Her faturayı ayrı bir avukata göndermenin mantığı nerede?

Yazık günah değimli vatandaşı avukatlar aracılığı ile soydurmanın sebebi ne?

Bu nasıl hukuk sistemi? Aynı tesisata her faturaya ayrı ayrı icra, ayrı ayrı avukatlık parası, dosya masrafı…

Hukuk devleti, vatandaşın hakkını korumak mı, yoksa vatandaşı özelleştirdiğiniz kurumlara soydurmak mıdır?

İşte iki örnek: Elektrik borcu 235TL Avukatlık ve dosya masrafı 225TL

Elektrik borçu 525TL aynı tesisata 2 kere icra avukatlık ve dosya masrafları 475TL

 

Devlet bu yapılandırma sırasında, elektrik kurumunun avukatlarının ne kadar haksız yere hukuksal boşluklardan faydalanarak paralar kaldırdığını biliyor mu? Vatandaşın elektirik idaresine olan yapılandırılmış borçlarının toplam tutarı, avukatlara ödenen toplam miktarlardan az olduğu iddia ediliyor. Bu nasıl yasa bu nasıl uygulama?

 

Diğer bir konu da cep telefonları faturaları ile ilgili.

Hemen hemen hepimizin şikayetci olduğu ödeyeceğimiz miktarın üstünde gelen faturalara karşı yapabilecek fazla bir şeyin olmadığını biliyoruz.Kullandığımız ceplerin bağlı olduğu GSM firmaları vatandaşı kandırmakta adeta yarış içinde.Bunları denetlemekle görevli devlet ise gıkını çıkarmıyor. Her faturanın altında "Devlete ödenen vergiler toplamı" ayrıca yazılarak tek suclu devleti göstermeye çalışanlar, her nedense " Bu faturada vatandaşı şu kadar miktar kazıkladık" yazısını yazmıyorlar.Sabit ücretler ve sabit fiyatlar altında eleketriğe benzer soygunlar devam ediyor.600 Dakikası ...TL, 1000 Dakikası ...TL gibi reklamlarla vatandaş tuzağa çekilmek suretiyle soyuluyor. Soruyorum size bu dakikaları kullanıp, hiç sabit fiyattan fatura ödediğinizi hatırlıyormusunuz? Eğer hiç arama yapmıyorsanız doğru.Fakat size verilen sürenin yarısını dahi kullandı iseniz yandınız. Ödemeniz yüzde elli artmıştır. Size verilen süreninin tamamını kullandı iseniz zaten faturanız iki katına yakın gelmiştir.Hemen müşteri temsilcilerine bağlanıyor itiraz ediyorsunuz."Bakalım edelim efendim zart parası, zurt parası,400 lü hatlar filan normal,  herhangi birşey yok" der kapatırlar. Siz kendinizi parçalasanızda hemen GSM şirketini değiştersenizde bir şey değişmeyecektir.Çünkü sizin kullandığınız zamanı gösteren kullandığınız dakikaları gösteren bir bilgi yok.Detay fatura istiyorsunuz görüştüğünüz numaralar ve anlaşılmayan sayılardan oluşan listeler geliyor. Sonuç nafile.Bir okuyucumuz konuştuğu tüm zamanları kayıt etmiş kendisine verlen sürenin daha yarısını yeni bitirmişken bir mesaj alıyor "Süreniz 2 gün önce doldu ona göre bundan sonraki görüşmeleriniz artı olarak geleçek" diye.Bir diğeri süresini 1 dakika dahi geçirmemiş ama faturası yüzde kırk fazla geliyor.Kısaca sonuç hepinizin bildiği gibi aynı.Bunları denetlemesi gereken yetkililer ise maalesef olaylara seyirci kalıyor. Düşünüyorumda bu kadar kazık atmasalar her gün her kanalda o kadar reklam parasını nereden bulacaklar acaba....

Saygılarımla...

Bu haber toplam 201 defa okunmuştur

 
Ana Kategori
 
REKLAM

 

 YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI

• VATANDAŞ NASIL SOYULDU…?.
• PİREYE KIZIP YORGAN YAKMAK.
• İKİ DİL İM EKMEK....
• HAYALLER GERÇEK OLUYOR….
• OLMAYAN BALıN FESTİVALİ.
• BU KULÜBÜ KAPATıN.
• 2010 ERZİNCAN’ıN YATıRıM YıLı .
• ERZİNCAN’DA NELER OLUYOR?.
• SÜPER BAKAN.
• GÜNDEME İLİŞKİN.
• CAN ERZİNCANLıM CAN ERZİNC.
• GELİN CANLAR BİR OLALıM….
• DOMUZ GRİBİ AŞıSı ÖLDÜRÜYOR MU.
• ÜLKEMİ SEVİYORUM VERGİMİ ÖDEYE.
• BAĞıMı GÜZEL DAĞı Mı?.
• CAN ERZİNCAN.

Can Erzincan Haber   |   Son Dakika   |   Künye

Web Sitesi - Site Kur , Site Aç, Site Yap